EKONOMİ KANALLARINI CANLI İZLEYİN

Gram Altın Fiyatı
Gram altın son yıllarda internet bankacılığı etkisiyle yatırımcıların gözdesi oldu. Canlı takip etmek isteyenler için sayfamızda gram altın fiyatı ve grafikleri bulunuyor.Sayfamızı arada bir yenilerseniz yeni fiyatları görebilirsiniz.

Zorunlu karşılıklar artırıldıMerkez Bankası Para Politikası Kurulu (PPK) toplantısında, belirlediği strateji çerçevesinde Türk Lirası ve yabancı para zorunlu karşılık oranlarında artış yaptı.
Merkez Bankası, Zorunlu Karşılıklara İlişkin Para Politikası Kararı'nı, yapılan basın duyurusuyla açıkladı.

Duyuruya, şu ifadelere yer verildi:
''Türk Lirası zorunlu karşılık oran artışıyla tesis edilmesi gereken zorunlu karşılık tutarı yaklaşık 1,4 milyar TL artmakta olup, rezerv opsiyon mekanizması (ROM) imkanlarının mevcut oranlarda kullanılmaya devam edildiği varsayıldığında piyasadan yaklaşık 300 milyon TL, 750 milyon dolar döviz ve 350 milyon dolar değerinde altın çekilecek ve halihazırda yüzde 10,6 olan Türk Lirası efektif zorunlu karşılık oranı yüzde 10,8 seviyesinde gerçekleşecektir.
Yabancı para zorunlu karşılık oran artışıyla da piyasadan yaklaşık 900 milyon dolar likidite çekilecek ve halihazırda yüzde 10,6 olan yabancı para efektif zorunlu karşılık oranı yüzde 11 seviyesinde gerçekleşecektir.''
Duyuruda, zorunlu karşılık oranları, 1 Şubat 2013 tarihli yükümlülük cetvelinden itibaren geçerli olacağı ve tesis döneminin 15 Şubat 2013 tarihinde başlayacağı belirtildi.
Duyuruda, Türk Lirası zorunlu karşılıkların altın cinsinden tesisine ilişkin rezerv opsiyonu katsayısının tüm dilimler için 0,1 puan yükseltildiği ifade edilerek, şunlar kaydedildi:
''Bankalar söz konusu imkanı istikrarlı bir şekilde kullanmakta olup, yararlanma oranı yüzde 89,1 düzeyindedir. Mevcut imkân dahilinde Türk Lirası zorunlu karşılıklar için 12,7 milyar dolar değerinde 237 ton altın tutulmaktadır. Yapılan değişiklik sonucunda imkanın aynı oranda kullanılması halinde, Bankamız altın rezervlerinde yaklaşık 900 milyon dolar değerinde 16,5 ton artış olması beklenmektedir.
Türk Lirası zorunlu karşılıklardaki altın ROK artışı 15 Şubat 2013 tarihli yükümlülük cetvelinden itibaren geçerli olacak ve tesis dönemi 1 Mart 2013 tarihinde başlayacaktır.''     
Bu çerçevede, değişiklik yapılan yabancı para zorunlu karşılık oranları şöyle:
     Türk Lirası Yükümlülükler
     Mevcut Oranlar (Yüzde)      Yeni Oranlar (Yüzde)
Vadesiz, ihbarlı mevduatlar ve özel cari hesaplar ile 1 aya kadar ve 3 aya kadar (1 ve 3 ay dâhil) vadeli mevduatlar/katılma hesapları
     11      11,25
     6 aya kadar vadeli mevduatlar/katılma hesapları (6 ay dâhil)
     8      8,25
     1 yıla kadar vadeli mevduatlar/katılma hesapları
     6      6,25
1 yıl ve 1 yıldan uzun vadeli mevduatlar/katılma hesapları ile birikimli mevduatlar/katılma hesapları
     mevduatlar/katılma hesaplarında
     5      5
     1 yıla kadar (1 yıl dahil) vadeli diğer yükümlülükler
     11      11,25
     3 yıla kadar (3 yıl dahil) vadeli diğer yükümlülükler
     8      8   
     3 yıldan uzun vadeli diğer yükümlülükler
     5     5
Sayın ziyaretçi biliyor musunuz? Bu yazı sizden önce counter kişi tarafından okundu.